Svet-Stranek.cz
Stránky pro absolventy ladičské školy a jejich přátele
Deylák

Ferdinand Rendl:Stránky pro absolventy ladičské školy a jejich přátele

Ferdinand Rendl

(19. 3. 1942 - 29. 12. 2018)

Po Vánocích zemřel ve věku 76 let význačný klavírník a člověk přátelské povahy, pan Ferdinand Rendl. Narodil se do klavírnické rodiny.
Firma Rendl-Piana existuje v Praze již od r. 1911, kdy si Eliška Rendlová na Vinohradech otevřela obchod s klavíry. Její manžel Ferdinand koupil r. 1925 dům v Rytířské ulici, a stal se exkluzivním zástupcem zn. Petrof. Jejich syn Ferdinand - otec právě zesnulého p. Rendla - se vyučil u Petrofů a po praxi v Německu a Anglii si otevřel v r. 1930 obchod a dílnu ve Vodičkově ulici. V r. 1935 mu byl udělen diplom na světové výstavě v Bruselu za dětský klavírek.
Pracoval pro nejvýznačnější kulturní instituce. V roce 1948 byly oba rodinné obchody znárodněny a ve Vodičkově ulici zůstala dílna na opravy pian pod družstvem IGRA. A zde se „náš" pan Ferdinand Rendl - v generačním pořadí již třetí - pod vedením svého otce v r. 1961 vyučil a následně pracoval 26 let v přátelském duchu s kolegy jako byl Jaroslav Holeček, Zdeněk Bělobrádek, Vlastimil Brabenec, Tomáš Dražský, Jan Janda, Vít Ondráček, Karel Průcha, Petr Seiml, Oldřich Znamenáček ad.
V letech 1981-3 byl na odborných stážích u fy Steinway & Sons v Hamburku a Neupert v Bamberku. R. 1989 se osamostatnil a navázal na přerušenou rodinnou tradici.
Jeho firma se stěhovala z ulice V Jirchářích přes Plzeňku, až zakotvila v Písnici na okraji Prahy, kde sídlí dodnes.
Působili u něho klavírníci Natálie Bankovová, Michal Bartovský, Richard Baudisch, Ondřej Běhal, Jiří Machát, Jan Machart, Tomáš Matoušek, Petr Suchánek, Kamil Šrom, Daniel Vavrla a také jeho syn Jan Rendl.
Za dobu své dlouhé pracovní kariéry - aktivní byl až do posledních dnů - pracoval pro instituce jako je ČF, ČRO, AMU, ČT, Supraphon, ČMH, hudební školy aj.
Byl předsedou Kruhu klavírníků a varhanářů při AHUV, členem poradního sboru Českého muzea hudby, předsedou Český svaz klavírníků.
Před několika lety převzal otěže firmy Rendl-Piana jeho syn Jan.

J.Zahradník

Předseda KKV

- - - - -

Jejich rukama prošly nástroje za miliony. Řemeslo je živí už sto let
Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/roz hovor-s-klavirniky-rendl.A130630_185542_podnikani_ kho?fbclid=IwAR2EpULth1YEugz4bCndxetnpB9JJhxcNukay xJNsm6HClajNF98wzo0Jbs
návštěvníků stránky
celkem50 042
tento týden162
dnes44