Svet-Stranek.cz
Stránky pro absolventy ladičské školy a jejich přátele
Deylák

Vzpomínky na nezapomenutelného člověka a učitele Stanislava Plichtu:Stránky pro absolventy ladičské školy a jejich přátele

Vzpomínky na nezapomenutelného člověka a učitele Stanislava Plichtu

Tomáš Jozífek:

Jeden z největších průšvihů na škole jsem měl asi já. Na svém maturitním večírku jsem se dost opil a hodně jsem se porval s prof. tělocviku Pekařem. O to tu však nejde.
Přešlo pár let, já už pracoval v České Lípě, když mi kdosi vyprávěl tento příběh.
Na škole se stal jeden z mnohých kázeňských přestupků, které musí řešit třídní s vedoucím internátní. Třídní byl v tomto případě Standa Plichta a vedoucím internátní byl bývalý prof. tělocviku Pekař. Řešili nějakého recividistu, protože si vzpomínám, že mi bylo řečeno, že Pekař byl u Plichty v té době častým hostem.
Začal si tedy Pekař stěžovat dlouhým proslovem na onoho recividistu, až prý se Plichta naštval a povídá. " Fjantišku, nesej mě, nebo pošleme do Lípy pro Jozífka".
- - -

Tento příběh by si měli pamatovat mojí spolužáci a kluci z ročníku Ivoše Plháka, když jsme si vzaly nože, Ludvu Jasana jsme postavili ke skříni a ti odvážnější se pustili do cirkusového čísla známého jako vrhání nožem. Divím se jen, že nás Plachta nezabili.
- - -

Opět od Tomáše Dražského. Standa Plichta měl protíračku z pásoviny. Z nějakého péra. Měl ji ve kbelíku s hadrem a vodou vedle napoliturovaného, prý už hotového piána. Vedle něco vrtal a zřejmě si chtěl buď ochladit vrták, nebo možná jen náhodou, zkrátka roztočený vrták se dostal ke kbelíku s onou protíračku, vodou a hadrem. Prý hodně dlouho nadával, když opravoval ten již hotový nástroj.
- - -

Vyprávěl mi Tomáš Dražský jak Standa Plichta jednou potahoval.
Udělal pole, prohĺédl si práci, zanadával, všechno vyházel a začal znovu.
Udělal pole, prohlédl si práci, zasakroval, všechno vyházel a zase od začátku.
Udělal necelé pole, praštil kladivem o zem a šel domů. Neměl den. Neprotáhl struny agrafama.
- - - - -

tomasdeylak:

Když ještě p. Plichta učil, přišel k Liškům do krámku starší pán, prohlíží piana a povídá: znal jsem jednoho člověka, který také dělal klavíry, ale je to dávno, byli jsme u PTP a byl to moc hodný člověk.
Nevíte, jak se jmenoval?
Standa Plichta.
Tak se stavte zítra, přijde si pro struny, které potřebuje na výuku v ladičské škole.

Tak se staří kamarádi viděli po skoro padesáti letech.
- - -

To byl ještě Standa Plichta v Metě na Karláčku 24, Bohoušovi Jelínkovi se povedlo upustit mechaniku na schodech, takže se zrušilo dost kladívek a spodních dílků.
Bob trosky posbíral, odnesl do dílny Standovi a ten bez řečí, ochotně a zadarmo dal všechno do kupy.
- - -

Když jsem ještě dělal s Ludvou Jasanem, tak mě zásoboval různými historkami i z Dejláku. Byl trochu kecka, takže jsem ho bral s reservou, ale něco pravdy na tom může být:

Ladičská škola s učitelským dozorem jela na výlet a ubytovala se v nejmenovaném městě a hotelu.
Žáci se večer ožrali na plech a když se jednomu na pokoji udělalo špatně, tak vyběhl na balkon a poslal to přes zábradlí. Na smůlu tam ale zrovna šel lampasák a tak bylo o průser postaráno.
Za žáky odpovědný Standa Plichta pak měl co dělat, aby to nějak diplomaticky urovnal.
Snad tamtéž se stalo, že nejmenovaný žák se před odchodem z hotelu posral a hovna zastlal do postele. Pokojská to ale objevila než stačili odejít, takže bylo zase "veselo" a odnesl to kdo?
Učitelský dozor.

Není vložena žádná fotografie.

návštěvníků stránky
celkem42 302
tento týden22
dnes9